Syntetické mydlá

"Urobte si radosť s prírodnými farebnými voňavými mydielkami." Mydielka sú vyrobené (pardon, rozpustené). Mydielka sú prírodné (pardon 2x, mydielka obsahujú SLS to je jeden z dôvodov prečo nemôžu byť a nikdy nebudú prírodné). Vlastne sa jedná o mydielka také, aké kúpite v obchodoch od 0,50€. A prečo? Lebo mydlová hmota.

Kategórie

V SKRATKE: 

  • "Mydlá nás vyrába už veľa. Napokon to nie je žiadna veľká veda. Je však dosť takých podnikavcov, ktorí svoje mydlá nazývajú prírodnými, či dokonca Bio, aj keď pritom klamú svojich zákazníkov. Sú to tí, ktorí si kúpia hotovú mydlovú hmotu, roztopia ju, pridajú zopár prírodných látok a voalá! ... prírodné mydlo majú hotové za pár minút bez väčšej námahy. Dajú na to razítko "prírodné" či "Bio" a ľudia sa tešia aký skvelý domáci výrobok si kúpili. A že to skvelé mydlo nestálo málo, to ani nehovorím. Vyrábať mydlá z mydlovej hmoty a bez hanby ich vydávať za prírodné, a takto ich aj predávať , je nefér voči zákazníkom aj voči mydlárom, ktorí svoje mydlá vyrábajú poctivo. Teda od základu z olejov a masiel, či už rastlinných alebo živočíšnych. Náklady na výrobu mydiel od základu sú väčšie ako je cena mydlovej hmoty, a napriek tomu predajná cena oboch druhov mydiel je veľmi často rovnaká. Mydlá vyrábané od základu sú prírodné. Aj keď z koľkých percent, to samozrejme záleží od toho, či mydlár používa prírodné farbivá a vône. Mydlá z mydlovej hmoty sú všetko, len nie prírodné." (Zdroj: Facebook stránka mydieLKa).
  • 1. "Klasické najprírodnejšie (v rámci možností definície) mydlo je vyrobené z rastlinnných tukov a olejov a z nejakej sodnej alebo draselnej zásady (opak kyseliny). Najčistejšia je hydroxid sodný a z toho sa robí mydlo pevné, klasické.Ak Vám niekto tvrdí, že vyrobil tvrdé mydlo bez použitia hydroxidu prípadne inej zásady (extrahovanej napr. z popola ale o tom inokedy), tak len použil polotovar (mydlovú hmotu), ktorý už obsahuje mydlo vyrobené s pomocou hydroxidu.2. Klasické mydlo sa však samo o sebe zahriatím nerozpúšťa. Ak ste už skúšali prerábať pokazenú dávku mydla, tak určite viete, že ak ho chcete roztopiť, musíte to spraviť s pridaním vody. Bez toho sa z mydla voda odparí, mydlo sa pripáli a zhnedne. Bodka. Mydlová hmota sa však musí roztopiť pri nízkych teplotách umožňujúcich jednoduchú prácu v kuchyni.
    S tým prírodným mydlom treba teda niečo spraviť - v podstate treba znížiť jeho teplotu topenia. To sa dosahuje rôznym spôsobom, najjednoduchšie a najlacnejšie je do mydla pridať propylénglykol - je to syntetická alternatíva glycerínu, je to vlastne alkohol, v ktorom sa mydlo rozpustí. Pri rozpúšťaní pomáha aj sorbitol (cukor) a glycerín, ktoré zároveň pomáhajú aj priesvitnosti.
    3. Mydlo ktoré má priveľa rozpúšťadiel ale málo pení. Vyššie uvedené prídavné zložky síce pomôže mydlu sa rozpustiť, ale také mydlo málo pení - obzvlášť, ak je ako základné mydlo použité mydlo z kyseliny stearovej, ktorá síce dáva mydlo pevné, ale s veľmi lenivou penou....
    Pridáva sa doňho preto pre lepšiu penu ešte surfaktant, často syntetický SLS alebo SLeS - ups.... to sú ale presne tie, čo sú v klasických šampónoch a tekutých mydlách a ktorým sa človek snaží vyhnúť!!! Takže si to zhrňme:
    1. Najbežnejšia roztopiteľná mydlová hmota obsahuje poväčšine presne tie isté surfaktanty, ktorým sa snažíme vyhnúť v honbe za niečím prírodným
    2. Ak obsahuje mlieko (napr. kozie), tak v minimálnych množstvách, a o jeho účinku sa dá pochybovať ." (Zdroj: Web Moderná Alchymistka)
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky